Skonaren Ingo behöver Dig som besättning!

Bäste Ingo medlem!

Skonaren Ingo är i år mycket välbokad vilket är väldigt trevligt och betyder att vi även kommande år kan bevara vår fina skuta från 1922.

Ingo behöver besättning!
Titta igenom seglingsschemat nedan och gå igenom din kalender och skicka in vilka dagar du kan segla med som besättning. Skicka dina önskemål till: kontoret@skonaren-ingo.org

Glöm inte att logga in och anmäla dig till Nyhetsbrevet så du får senaste nytt om skonaren Ingo.

Titta också igenom alla seglingar och anmäl dig, det finns platser kvar till de flersta seglingar.

Fair winds,

Danny Raucci
Vice ordförande
Kontorsansvarig

 









 

Seglingar 2017

Befälhavare

Styrman

Maskinist

Matros

Övrig besättning

Ansvariga

Klart

Bogsering

Fr 17 mars 9-12

Avgång Lundbyhamnen

Ankomst Gotenius Varv

 

 

 

Kurt Sveistrup

Sofia Lilja

Petter Klein

Eigil Sörensen

Petter Klein

Klart

Bogsering

To 20/4 9 - 13

Avgång Gotenius Varv

Ankomst Lundbyhamnen

 

 

 

 

Eigil Sörensen

Petter Klein

Tobias Hårder

Petter Klein

Inställd

Påriggningssegling Provtur

Må 1/5

Avgång Lundbyhamnen

Ankomst Klippan

 

 

 

 

 

 

 

Inställd

Provtur

Lö 6/5 10 - 15

Avgång Lundbyhamnen

Ankomst Klippan

Oscar Lexell

 

Göran Ingren

Erik palholmen

 

Tobias Hårder?

Oscar Lexell

Inställd

Söndagssegling

Sö 7/5 10-18

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Därefter förhalning till Eriksberg

 

 

 

 

Kickan Einarsson, byssan

Gunilla Wadman, byssan

Tobias Hårder

Loa Arnesson jungman

Besättning informerad

På mejl 5/5

 

SVKL körde!

Charter Svensk Geoteknisk Förening

Må 8/5 kl 17 - 22

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Därefter förhalning till Lindholmen

 

Óscar Lexell?

Amanda Johansson?

Göran Ingren

 

Tobias Hårder

Loa Arnesson jungman

Kontaktperson

Ragna Hellberg

ragna.sgf@gmail.com

Telefon nr saknas

Klart

Förhalning, maskinell provtur

Mån 8/5

Lundby 19:00- klippan 19:45

Oscar Lexell

 

Alvin Pohlman

Ebba Engström

Julius Laurell

Loa Arnesson

Nina Almqvist

Tobias Hårder

 

 

Prova på

Ti 9/5 17-22

Avgång Lindholmen

Ankomst Lindholmen

 

 

 

Amanda Johansson

 

Ebba Engström

Tobias Hårder

Hans andreasson proviant

Hampus Wall

Felix Steijner

Josefine Steffensen

Otto bokar skeppare.

Ungd.styrelsen bokar övrig besättning

Klart

Manöverprov

0n 10/5 Klippan-Klippan

Mathias Kindberg

 

Alvin

Petter

Annida

Julius Laurell

Tobias Hårder

Lars Jonsson

Eigil Sörenssen

 

 

Prova på

On 10/5 17-22

Avgång Lindholmen

Ankomst Lindholmen

Därefter förhalning till Klippan

Mathias Kindberg

 

Amanda Johansson

 

Prova på för Gunnar Carlberg som kanske kan bli ny skeppare på Ingo

Alvin Pohlman

Erik Palholmen

Annida Gyllenspetz

Tobias Hårder

Felix Steijner

Nina Almkvist

Hampus Wall

Felix Steijner

Josefine Steffensen

Otto bokar skeppare.

Ungd.styrelsen bokar övrig besättning

 

 

AW

Fr 12/5 18-22

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Carsten Hedlund

Oscar Lexell

Göran I

Hugo Stiernspets

  1. Lasse Jonsson

  2. Kickan mat

  3. Gunilla Wadman mat

  4. Tobias hårder

  5. Jotis

  6. Victoria W

  7. Hugo Danielsson

  8. Loa Arnesson

Kontaktperson

Danny Andersson

 

 

Charter Pagero Ingo + Westkust

Lö 13/5 kl 12 till Sö 14/5 kl 17

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Yngve Gottlow

Oscar Lexell

Göran I

Oscar Lexell

Felix steijner

Mirjam schierscher

Petter Klein

 

 

Kontaktperson

Annica Moser

0701-81 27 55

 

AW

To 18/5 18-22

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

August Jansson

 

Göran I

Ebba Engström

Hugo stiernspetz

Tobias Hårder

Alex Ludwick

Jukka

Kickan

Gunilla

viola hembäck

Kickan & Gunilla

 

 

Vuxenseglarskola

Fre 19/5 17:00 till sö 21/5 17:00

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Oscar Lexell

Amanda Johansson

Fredrik Wiberg

Julius Laurell

Nina Almkvist(glutenfri kost)

Alex ludwick

Maria Björnstam

Tobias hårder

Becky (byssan) (tar med barn)

 

 

 

AW

On 24/5 18-22

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Yngve Gottlow

Amanda Johansson

 

Ulrika Eliasson

Tobias Hårder

Alex Ludwick

Julius Laurell

Linnéa mellberg

Mirjam Schierscher

Fredrik Erikssoon

Hugo Stjärnspets

 

 

Charter Pyntning inför bröllop

Fr 26/5 17 - 22

Ingo till kaj i Klippan

 

Yngve Gottlow

 

Göran I

Alexander L

Annida gyllenspetz

Ulrika eliasson

Ansvarig

Otto Stryhn ?

 

Charter Bröllop

Lö 27/5 14-19

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Pax -Särö

TF-tillbaka

Yngve Gottlow

Oscar lexell

Göran I

Annida gyllenspetz

Alexander L

Mirjam Schiers

Julius Laurell

Ulrika Eliasson

Karolina Cugier

Petter klein

Felix steijner

 

Kontaktperson

Anna Nerman

0706-28 62 71

 

Charter Västkustlinjen

Ti 30/5 15.30-23

Dan Wilske pass 1

August Jansson pass 2

 

Göran I

Alexander L

 

Danny R

 

Charter Christian Lindberg

Student Mottagning

To 1/6 kl 13-17.30

Vid kaj Operan

Christian Lindberg

 

 

Alexander L

Axel Ahlström (BF)

Tobias Turner

Christian Lindberg

0706-21 58 07

 

AW

To 1/6 18-22

Avgång  Klippan

Ankomst Klippan

Christian Lindberg

 

Göran I

Axel Ahlström (BF)

My inst ledare (lättmatros)

Alexander L

Henrik A

Hugo S

Mirjam Schierscher

Tobias Turne

Viola hembäckr

Christian Lindberg

 

24-timmars segling

Fr 2/6 kl 16 – Sö 4/6 kl 16

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

(3 vakt besättning)

 

 

 

 

Oscar Lexell

Mats Svensson

Amanda Johansson

Fredrik Wiberg

Alexander L

David Matsson

My Arthursson

Viola Hembäck

Becky Andersson

(tar med barn)

Oscar Lexell

Oscar bokar besättning

 

Nationaldagssegling

Ti 6/6 10 - 18

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Yngve G

 

Göran I

Ulrika E

Alexander L

Viola H

Josefine S

Hugo S

Iris

Dave F

Eigil S

Ingen mat köpte pizza!

 

Charter SCR Svensk camping

On 7/6 17-22

Klippan - Klippan

Yngve G

 

 

Alexander L

Hugo S

Viola H

Ulrika E

Eigil S

 

 

Charter Svenska Västkustlinjen

To 8/6 14-17.30

Yngve G

 

 

Alexander L

Eigil S

 

 

AW

To 8/6 18 -22

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Yngve G

Amanda

Göran I

Alexander L

Henrik A

Lasse J

Viola H

Martin J

Kévin B

Hugo Stiernspetz

Lasse J byssa

 

Charter Öckerö Gymnasium

Fr  9/6 9-16

Klippan - Klippan

Yngve G

 

 

Ulrika E

Alexander L

Viola H

Mirjam S

Kontaktperson

Anton Persson

0722126866

 

Charter Emil Lundgren

Fr 9/6 17-22

Kristian S ?

 

Göran I

Alexander L

Viola H

Kévin B

 

Kontaktperson

Stefan Fredrickson

0707-65 90 50

 

Charter IF Metall

Sö 11/6 9 - 1

Klippan - Klippan

 

 

Göran I

Alexander L

Viola H

Kévin B

Mirjam S

Gunilla W

Kontaktperson

Yahya Can

0739-80 98 61

 

Charter Kulturskolan

Ti 13/6 9-16

Klippan - Klippan

Yngve G

 

 

Alexander L

Gunilla W

 

 

Charter Husman & Hagberg

On 14/6 17-22

Kock lagar mat kommer 15 lastar Klippan hämtar gästerna Eriksberg pir 5

Yngve G

 

 

Alexander L

 

 

 

Charter Emil Lundgren

To 15/6 17 - 22

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Kristian S ?

 

 

Ulrika E

Alexander L

Jukka K

Malin Lindau

Kontaktperson

Stefan Fredrickson

0707-65 90 50

 

Charter Östra Sjukhuset

Fr 16/6 8.30-16.30

 

 

 

Alexander L

Hans Andreasson jungman proviant o kock

Hans Andreasson Båtvärd

 

 

 

AW

Fr 16/6 18 - 22

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Ulrika E

Alexander L

Hans Andreasson jungman proviant o kock

Martin Jocic

Hans Andreasson Båtvärd

 

Charter Acando

Må 19/6 17-22

Klippan-Klippan

 

 

 

Alexander L

 

 

 

 

 

 

Ungdomssegling Kulturbåtarnas Vänner

Ti 20/6 9-14, 12-15 år max 60 st

Eriksberg -Eriksberg Pir 4

 

 

 

Ungdomar som instruktörer behövs

Alexander L

Hans Andreasson jungman proviant ??? veg soppa o bröd

Kontaktperson

Danny R

Lennart A

 

 

Charter ÅF

Ti 20/6 16-21

Klippan-Klippan

 

 

 

Alexander L

 

 

 

AW

On 21/6 18-22

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Därefter förhalning till Eriksberg

 

 

 

Ulrika Eliasson

Alexander L

Mirjam Schierscher

Ansvarig?

 

Charter 60 års fest

To 22/6 17-22

Ingo till kaj på Eriksberg

 

 

 

Alexander L

Mirjam Schierscher

Kontaktperson

Rita Ikonen

0704-823669

 

Dagstur till Älvsborgs Fästning

Lö 24/6 10 - 14

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Dan W

 

 

Alexander L

Josefine Steffensen

Josefin S

Ansvarig?

 

Eftermiddagstur till Älvsborgs Fästning

Lö 24/6 16-20

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Dan W

 

 

Alexander L

Josefin S

Ansvarig?

 

Dagstur till Älvsborgs Fästning

Sö 25/6 10 - 14

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Dan W

 

 

Alexander L

 

Ansvarig

 

Eftermiddagstur till Älvsborgs Fästning

Sö 25/6 16-20

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Dan W

 

 

Alexander L

 

Ansvarig?

 

Dagstur till Älvsborgs Fästning

Må 26/6 10 - 14

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Dan W

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Hans Andreasson

Mirjam Schierscher

Hans Andreasson båtvärd

 

Eftermiddagstur till Älvsborgs Fästning

Må 26/6 16-20

Avgång Eriksberg

Ankomst Eriksberg

Därefter förhalning till Klippan

 

Dan W

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Hans Andreasson

Mirjam Schierscher

Hans Andreasson båtvärd

 

Charter Club ÅF

Ti 27/6 17-22

Klippan-klippan

 

 

 

Alexander L

 

 

 

Runt Sveriges horn

On 28/6 9:00 - fr 7/7 12:00

Avgång Klippan

Ankomst Karlskrona

Dan W

Christian Lindberg

Evt 28/6 - 3/7?

 

 

 

Alexander L

Maria Björnstam

Hans Andreasson proviant

Hans Andreasson proviant

 

Charter Emil Lundgren

Lö 8/7 10-16

Avgång Karlskrona

Ankomst Karlskrona

 

 

 

Alexander L

Kévin B

Gunilla W ?

Kickan ?

Kontaktperson

Stefan Fredrickson

0707-65 90 50

 

Nybörjarsegling ungdom

Sö 9/7 12:00 - Lö 15/7 15:00

Avgång Karlskrona

Ankomst Stockholm

 

Amanda

 

Alexander L

My Artursson

Melker Wikström

 

David Mattson

Tobias Hårder

Otto bokar skeppare.

Ungd.styrelsen bokar övrig besättning

 

Charter Emil Lundgren

Sö 16/7 10:00-16:00

Stockholm - Stockholm

 

 

 

Alexander L

Hans Andreasson

Kontaktperson

Stefan Fredrickson

0707-65 90 50

 

Tall ships race etapp II

Må 17/7 12:00 - Må 31/7 12:00

Avgång Stockholm

Ankomst Klaipeda

Oscar Lexell

Mathias Kindberg?

Alvin Pohlman

Julius Laurell

Alexander L

 

Julius Laurell

Arvid Gyllensten

Julius bokar besättning

 

Tall ships race etapp III

Må 31/7 12:00 - ons 9/8 12:00

Avgång Klaipeda

Ankomst Rostock

Mathias Kindberg

Albin Wilson

Alvin Pohlman

Annida Gyllenspetz

Alexander L

Kévin B

Marcus Kindberg - kock

Julius Laurell - kock

Julius Laurell

Arvid Gyllensten

Julius bokar besättning

 

Charter Hanse Sail i Rostock

To 10/8 - Sö 13/8

Rostock - Rostock

Kristian Stryhn?

Per Petersson

 

Alexander L

Hans Andreasson jungman påmönstring 9/8 Rostock

Lasse J byssa ansv.

Kontaktperson

Eik Schäfer

+49 381 381 29 79

Vår referens

Miyo Schmidt

0709-60 46 22

 

Transport till Köpenhamn

Må 14/8 - Ti 15/8 morgon

Avgång Rostock

Ankomst Köpenhamn

Carsten H

Per Petersson

 

Alexander L

Kévin B

Hans Andreasson av CHP

Ansvarig?

 

Charter Otto Stryhn

Ti 15/8 17-22

Avgång Köpenhamn

Ankomst Köpenhamn

Carsten H

Per Petersson

 

Alexander L

Kévin B

 

Kontaktperson

Otto Stryhn

0706-23 90 64

 

Transport till Göteborg

On 16/8 -to 17/8

Avgång Köpenhamn

Ankomst Göteborg

Carsten H

Per Petersson

 

Alexander L

 

Ansvarig?

 

Service

Fr 18/8 8-16

 

 

 

 

 

 

 

AW

Fr 18/8 17-21

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Henrik A

Kévin B

Tobias Hårder

Ansvarig?

 

Tordenskiolds soldater

Eller annan charter

Lö 19/8 - Sö 20/8

Avgång?

Ankomst?

 

 

 

Alexander L

Henrik Alstersjö

Tobias Hårder

Otto Stryhn

0706-23 90 64

 

AW

Fr 25/8 17-21

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Kévin B

 

Tobias Hårder

Ansvarig?

 

Charter Lasse Johnsson

Lö 26/8 17-22

klippan-klippan

 

 

 

Alexander L

Kévin B

Tobias Hårder

 

 

Söndagssegling

Sö 27/8 10-18

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Kévin B

Tobias Hårder

Hans Andreasson

Hans Andreasson båtvärd

 

Charter Fjordskolan

Må 28/8 9:00 - to 31/8 17:00

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Kontaktperson

Mikael Mildrén

0705-62 64 84

 

AW

Fr 1/9 17-21

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Kévin B

Tobias Hårder

Hans Andreasson

Hans Andreasson båtvärd

 

AW

To 7/9 17 - 21

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Henrik A

Tobias Hårder

Ansvarig?

 

 

 

Återvändarsegling

Fr 8/9 10:00 - sö 10/9 17:00

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

Oscar Lexell?

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Lisen Lindgren Sjöberg

 

AW

On 13/9 17-21

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

OBS! AW flyttat från 15/9

 

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Ansvarig?

 

Charter Kultursegling

To 14/9 16 - 17/9 18

 

Kristian S ?

Danny R

Michael K

Benny S

Alex ?

Alexander L

Tobias Hårder

 

Kontaktperson

Danny R

 

Charter Center för skolutveckling

On 20/9 9 - 16

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Kontaktperson

Daniel Edvardsson

0701-70 25 99

 

Höstsegling ungdom

Fr 22/9 16:00 - sö 24/9 16:00

Avgång Klippan

Ankomst Klippan

 

Amanda Johansson

 

Alexander L

Tobias Hårder

Melker Wikström

Tyra Sjöstrand

Agnes Nord

Felix Steijner

Otto Bokar skeppare.

Ungd.styrelsen bokar övrig besättning

 

Skutträffen

Fr 6/10 14:00- sö 8/10 17:00

Avgång Klippan

Avgång Klippan

Oscar Lexell?

Amanda johansson

 

Alexander L

Tobias Hårder

Ansvarig?

 

Avriggning

Lö 14/10 10:00 - sö 15/10 18:00

Avgång Klippan

Ankomst Lundbyhamnen eller Eriksberg

 

 

 

Alexander L

Tobias Hårder

Ansvarig?